Search


 

Current and Past Award Honorees

This award is the highest honor bestowed upon a College of Education alumnus. Selections are made on the basis of significant contributions to the field of education. The Excellence in Education award was renamed Alumni Excellence in 2014.

 

  • 2021 - Mary Ann Danowitz, '69, '80g
  • 2020 - Sharon Suritsky, '83, '92g
  • 2019 - John C. Foster, '76, '82g, '97g
  • 2018 - Samuel B. Slike, '74,'87g
  • 2017 - Chrisandra Richardson '81g
  • 2016 - Roger Williams '88g
  • 2015 - Virginia "Ginny" Croft '58, '59g
  • 2014 - D. David Conklin '66, '67g and Glenn W. Gamble '59g (posthumously)
  • 2013 - George Santiago, Jr '94g, '86g
  • 2012 - Joyce Graham '86g
  • 2011 - M. Christopher Brown II '97g
  • 2010 - Paulette Lemma '83g, '80g, '67
  • 2009 - Louis Danielson '76g
  • 2008 - Stephen Bagnato '77g
  • 2007 - Ruth Kaminski '75
  • 2006 - C. Jay Hertzog '68, '72g, '80g
  • 2005 - Roland Good III '77, '81g, '85; James F. Nolan, Jr. '83g
  • 2004 - Sara C. Parks '97g
  • 2003 - Bernard J. Badiali '85g
  • 2002 - Peter R. MacDougall '69g; Charles B. Myers '61
  • 2001 - William G. Ellis '68g
  • 2000 - James T. Harris, '88g
  • 1999 - Ronald M. Zaccari '73
  • 1998 - Jonathan D. Fife ‘75g
  • 1997 - John J. Romano ‘72g
  • 1996 - Frank Tien-Jin Chang ‘74g
  • 1995 - Kenneth Zirkle ‘73g
  • 1994 - Allan E. Bayer ’61; Martha Shalitta ‘61
  • 1993 - Phoebe Forrest Link ‘47 ‘52g; Terry L. Eidell ‘61g ‘65g
  • 1992 - John W. Tippeconnic ‘71g ‘75g
  • 1991 - Wayne K. Hoy ‘62g ‘65g
  • 1990 - Martha A. Burns ‘67g ‘71g
  • 1989 - Dennis E. Murray ‘73
  • 1988 - Dorothy J. Skeel ‘61 ‘66
  • 1987 - William H. Greenham ‘53 ‘54
  • 1985 - Albert E. Filano ‘54
  • 1984 - Robert Heller ’62; Ruth Beatty ‘43
  • 1983 - Robert R. Cummings ‘75g; Carl Guerriero ‘61g; Sylvia G. Wagner ‘55
  • 1982 - June E. Baskin ‘64
  • 1981 - John E. Bower ‘46
  • 1980 - William J. Leary, Jr. '62, '65g; Stanley T. Dubelle, Jr. ‘70
  • 1977 - Charles Stull ‘62
  • 1976 - Walter R. Arnold ‘30
  • 1975 - John R. Bonfield ‘68g
  • 1974 - Gerald W. Daghir ‘51 ‘56g
  • 1973 - Harry Freedman ‘69
  • 1972 - Marvin A. Robinson ’65; Robert T. Germaux ’68; Michael H. Kean ‘66
  • 1971 - Elaine A. Trama ‘62
  • 1970 - Donald R. Hetherington ‘64

2021 - Dwayne Kwaysee Wright '15 JD Penn State Law; '15g, '18g

This award recognizes those alumni who have distinguished themselves in their chosen profession, in or out of the field of education. Selections are made on the basis of leadership and service within a career, a community or to society in general.

 

  • 2021 - Thomas Butler '91, 08g
  • 2020 - Paul Healey '97g
  • 2019 - Mark D. DiRocco '97g
  • 2018 - Melissa Frank Alston '00g
  • 2017 - Dawn Crim '94g
  • 2016 - John Rozzo '99
  • 2015 - John Lutz '70g
  • 2014 - Joseph Clapper '92g
  • 2013 - Lawrence Mussoline '98g
  • 2012 - Michael Meyer '99g
  • 2011 - Roland Walters, Jr. '71, '72g
  • 2010 - Cathy Tomon '79
  • 2009 - Andrew Dinniman '78g
  • 2008 - Richard Lamberski '72g, '80g
  • 2007 - Clifford Bennett '76g
  • 2006 - Linda Sue Warner '78g
  • 2005 - Stephen E. Markwood '83g; Daniel J. West, Jr. '71, '72g, '82g
  • 2004 - Donald K. Boswell '77; Thomas H. Colledge '79
  • 2003 - William W. Lee '72g, '86g
  • 2002 - Timothy I. Miller '73, '78g; Joseph D. Servello '59
  • 2001 - Joyce W. Lee '74g, '77g; Sharon Suritsky '83, '92g; Glenn E. Thompson '96g
  • 2000 - M. Christopher Brown II '97g; A. Kay Meyers '74, '77g, '91g
  • 1999 - Ronald R. Musoleno '73, '76g; Joseph D. Patton, Jr. '59
  • 1998 - Thomas M. Bradley ’74; Frederick D. Volp ‘75g
  • 1997 - Patricia L. Best ‘89g; Louise Inserra Lockwood ‘50
  • 1996 - James T. Harris ‘88g; Michael J. Dillon ‘76g ‘80g; John F. Allison ‘91g
  • 1995 - Gerald E. Gipp ‘71g ‘74g; John A. Michael ‘59g; George A. Ziolkowski ‘86g
  • 1994 - Harold D. Guthrie ‘64g ‘71g; John A. Hoch, Sr. ‘33 ‘66g; Marion Olzack Patten ‘57
  • 1993 - Larry Giovacchini ‘76g; Joseph F. Kovaleski ‘80g; John Nesbit ‘91g
  • 1992 - Joyce B. Harrison ’64; John J. Mahlmann ‘70g; Leo J. Gensante ‘73g
  • 1991 - Carmella Ann LaSpada ’60; Nancy Greninger Richardson ’59; Jay Smink ‘61g ‘66g
  • 1990 - Ralph N. Pacinelli ‘58g ‘68g; James E. Seitz ‘52g; Ann Jones Zahora ‘52
  • 1989 - Dolly Curtis ’63; Benjamin Whitten ’43 ‘48g ‘61g

This award, first given in 1995, recognizes recent graduates from any program and of any degree level within five years of the date of nomination who have distinguished themselves in their new careers. Selections are made on the basis of the individual's advancement and excellence in a new job, in or out of the field of education.

 

  • 2021 - Alyssa Marchunsky '16
  • 2020 - Stephen Payne '15
  • 2019 - Caleb Gildea '16
  • 2018 - Mikayla Masley '17
  • 2017 - Martha "Marcy" Herr '14 g
  • 2016 - Nicole Birkbeck '12
  • 2014 - Christine Franklin '11
  • 2013 - Henry Michael Laboranti '10
  • 2012 - Jonathan Klingeman '08
  • 2011 - Jaclyn Gruber '08
  • 2009 - Sarah Chicchi '06
  • 2008 - Katie Ryan '06
  • 2007 - Robin Tridico '05
  • 2006 - Julie Fretts Curry '01
  • 2005 - Rebecca West Burns '02
  • 2004 - Gail M. Romig '01
  • 2003 - Nancy DiNunzio '99
  • 2001 - Davina L. Danner Messics '97
  • 2000 - George Kaufmann '98
  • 1999 - Jennifer Minahan, '98
  • 1998 - Karin Ann Surkosky ‘94
  • 1997 - Heidi Capetola ’92; Patrick Vennebush ‘94
  • 1996 - Debra Hibolt ’91; Dennis Kubasko, Jr. ‘92
  • 1995 - Amy J. Woomer ‘92

This award recognizes an outstanding student teacher in the Fall and Spring semesters each year. (Note: Nominations for this award are solicited through the College of Education’s Office of Curriculum and Instruction Field Experiences.)

 

  • 2021 - Rachel Bronstein, Lindsay Helm, Ali Isaacman, Emma Morris, and Katherine Ruggieri
  • 2020 - Caroline Dawson, Erika Felker, Jillian Testa, Claire Watsik
  • 2019 - Andrew Conyers, Megan Johnston, Blake Lyter, Allyson McCready
  • 2018 - Nichole Luchansky and Tracey Tardif
  • 2017 - Eileen Seitz and Emily Seydel
  • 2016 - Alexandria Juliano, Zoe Rafferty, Brittany Rodriquez, Teresa Steck
  • 2015 - Stacey Brands, Kenneth Bui, Caityln Ollendyke, Samantha Sarsfield
  • 2014 - Meredith Semion, Andrew Cordrey, Shannon Collier, Rachel Mannheimer
  • 2013 - Kasey Phillips, Eleanor Graham Savage, Carly Kleinfeld, Christopher Pierangeli
  • 2012 - Robert Todd Kilmer, Alyson Miller, Nicole Birkbeck, Max Besong
  • 2011 - Maggie Baker, Brittany Bonnell, Maura Keasey, Marie Pierson
  • 2010 - Carly Price, Cui (Catherine) Fang Tang, Lauren Reese, Amy Stafford
  • 2009 - Caitlin Nahas, Ryan Hinkle, Scott deLone, Kasey Sundin Woolslare
  • 2008 - Elaine Siddons, Nicholas Phillips, Jaime Murray, Ryan McKenzie
  • 2007 - Jill Ingram, Matt Landis, Max Feldman, Kristina Policastro
  • 2006 - Jenielle Johnson, Nicole Shipley, Dina Leslie, Juliana Jones
  • 2005 - Emily Dietz, Douglas Womelsdorf, Chelsea Reighard, Christopher Shedd
  • 2004 - Kristin Koelsch, Amber Rumberger, Olivia Calandruccio, Susan Carney
  • 2003 - Jesse Yarnel, Kylie Hilty
  • 2002 - Rebecca West, Cory Hoover
  • 2001 - Shelby L. Burkholder, Jesse O'Neill
  • 2000 - Christina Hermann, David A. Romanyshyn
  • 1999 - Kimberly L. Bright, Michelle Colon-Cummings
  • 1998 - Tricia Conn
  • 1997 - No award given
  • 1996 - Richard Deemer
  • 1995 - Michelle Lavra, Matthew B. Greene
  • 1994 - Heidi Goeke, Jonathan F. Dunski
  • 1993 - Terri Harpster, Greg Ackerman
  • 1992 - Elisabeth Miller, Julie Buckler
  • 1991 - Kelly Koontz, Susan Geiner
  • 1990 - Brooke Nyeste, Susan Mandel
  • 1989 - Linda J. Galati, Kay Bollinger
  • 1988 - Patricia McIntyre, Deborah L. Stalder
  • 1987 - Mary A. MacDonald, Barbara A. Nonnenmacher, Cynthia J. Lewis, Laurie Martin
  • 1986 - Kelly A. Brody, William Harrington, Carol Brummert, Jack P. Silva
  • 1985 - Nancy Mishtal, Diane Moser, Robyn F. McKinstry
  • 1984 - Debra A. Dorman, BethAnn Schuble, Lilian Encisco
  • 1983 - Mary Matis, Teresa Welch, Anna L. Maxymuik
  • 1982 - Daniel Anderson, Beth Mincemoyer, Renee Weaver
  • 1981 - Lynn Schilling
  • 1980 - Karen M. Madden, Patricia Zinc, Carol Bunnell
  • 1979 - Melinda S. Engel, Michael F. Flannery
  • 1978 - Darlene M. Gibson, Jane M. Antil, Paul B. Weagraff
  • 1977 - Rosemary Sage, Kay Yeakley, Ellen Weiss
  • 1976 - No award given
  • 1975 - Nancy Barr, Mary Ann Stiftinger
  • 1974 - No award given
  • 1973 - Chris A. Pogozelski, Margaret R. Bucek
  • 1972 - Catherine Ann Surra, Karen Yarbrough
  • 1971 - Anthony Shucosky, Jayne Marie Scrudders
  • 1970 - Nancy Zatto

This award recognizes exemplary individuals in a full-time teaching capacity (traditional or non-traditional setting). Selections are made on the basis of overall excellence in teaching methodologies, knowledge of the subject matter and the ability to inspire students.

 

  • 2021 - Jennifer Wahl '12
  • 2020 - Mary Lou Heron '73
  • 2019 - Stacey Litten Miller '02
  • 2018 - Elizabeth A. Burkhart '10g
  • 2017 - Martina Fegan '71
  • 2016 - Mary Ricketts Robert '89
  • 2015 - Robert Meister '99
  • 2014 - Lisa Talley '02
  • 2013 - Karen Drosinos '98
  • 2012 - Christine Merritt '90
  • 2011 - Marion Wheland '73
  • 2010 - Bradley Rosenau '85
  • 2009 - George Daka '97
  • 2008 - Beverly Gallagher '78
  • 2007 - Sally Lima '84g, 90g
  • 2006 - Francella Hamecs '69
  • 2005 - E. Gregory Holdan '85g; Sandra Malcolm '98g; Dorette E. Welk '91g
  • 2004 - Carol Ann Davenport '00g; Kathleen Sillman '98g; Janet L. Vincins '69
  • 2003 - Joetta E. Borgia Novy '64; Jason Petula '95; Thomas E. Platt '97g
  • 2002 - Doreen Marie Dudeck '92; Frank L. Misiti, Jr. '78g, 90g; Vanessa J. Prince '91, '99g
  • 2001 - Tracy L. Suchodolski '91; Nicholas J. Uliano '69
  • 2000 - Nanette Anslinger '65; Virginia A. Gerspach '65
  • 1999 - Kristin Roland Ludwig '93; Jacqueline M. Pinchot '92; William R. Schooley '67
  • 1998 - Shari Capriola ’88; Teresa Findley ‘79
  • 1997 - Barbara A. Andolina ‘71g; Karen R. Feichtel ’91; Deborah Slater Wire ‘74
  • 1996 - Lynette Sather Russo ’88; Andrew Wineman ‘69
  • 1995 - Marlene A. Davis ’71; Sally McNelis ’65; Donna L. Van Bodegraven ‘74
  • 1994 - Marilyn J. Amey ‘87g ‘89g; Jennifer Fedorchak ‘71 ‘74g
  • 1993 - Beth Anne Clark-Thomas ’84; Violette C. Eash ‘78g; Joseph B. Schiel, Jr. ‘62
  • 1992 - Carol E. Hahn ’78; Richard J. Lamberski ’72g ‘80g
  • 1991 - Gilbert Casterlow, Jr. ‘80g; Jane Delozier ’66; Nancy Klym Gale ‘70
  • 1990 - James W. Burns ‘64g ‘69g; Robert Mountz ’60; Joan Williams ‘53 ‘86g
  • 1989 - Ralph Heister, Jr. ’53 ‘57g ‘71g

This award recognizes those alumni and friends who have made significant contributions of time and talent to the College and/or the University.

 

  • 2021 - Harry Kropp '63 Penn State; Edward Legutko - education degree
  • 2020 - William Vitori '73 Penn State; Mildred "Bunny" Vitori '69 Calif. Univ.
  • 2019 - Dorothy Yukish '71, '85g
  • 2018 - Thomas J. Genzel '73, '02g
  • 2017 - Anthony B. Mitchell, Sr. '91g
  • 2016 - Barbara Michael '77g
  • 2015 - Sue Breedlove '77 and Mark Breedlove '78 BUS
  • 2014 - Robert Abraham '69